Bagovky pomáhají profisportovcům, ale i hrám na skautských táborech nebo na chalupě. I na zahradě se dá trénovat jako pod Guardiolou

Bagovka je pomůcka, kterou využívají elitní fotbaloví trenéři v čele se slavným Pepem Guardiolou. Zároveň ale zdroj nekonečné zábavy třeba doma na zahradě. Bagovka je přenosné hřiště, jednoduchý systém, který pomocí popruhu kdekoli vyznačí čáry. Ať na tréninku fotbalových profesionálů, nebo během klidného odpoledne s dětmi či s kamarády. Název pochází z populárního baga.

„Bagovky jsem viděl, když jsem začal studovat trenérskou licenci. Studoval jsem různé formy tréninku na youtube. Hlavně u španělských klubů jsem viděl, že mají hřiště dobře nalajnované,“ vysvětlil Jan Rajnoch, bývalý fotbalový reprezentant, výrobce herní pomůcky a provozovatel stránek www.bagovky.cz. „Zjistil jsem, že jde o pomůcky, které rychle a jednoduše vytyčí hřiště, a moc mě to zaujalo.“

Jednoduché vytvoření hřiště jakékoli velikosti využívají špičkoví fotbaloví trenéři pro herní cvičení, pro něž se vžil španělský výraz rondos. Tyto tréninkové drily proslavil především španělský trenér Pep Guardiola. I díky nim před lety v Barceloně praktikoval úspěšný herní systém tiki-taka založený na precizních krátkých přihrávkách.

„Nevím, kde to berou italské a španělské týmy, u kterých to vidím na každém videu, ale mě napadlo to vyrábět,“ popsal Jan Rajnoch. I v Česku jsou podobná cvičení velmi oblíbená, generace fotbalistů je znají pod jménem bago. Od něj také pochází název nového výrobku.

„Název jsem vymyslel ze slova bago, které je ve fotbale populární, Ve Španělsku se používá slovo rondos, které se ve fotbalovém prostředí hodně skloňuje, ale tady není tak známé. Takže jsme vymysleli bagovky,“ vysvětlil Rajnoch.

Původní pomůcku pro profesionální sportovní kluby ale může použít úplně každý. Bagovka obsahuje čtyřicetimetrový popruh, z něhož se dají vytvořit hřiště různých velikostí. Vedle toho lze využít obdélníkové vsuvky ke snadnému napojení dalšího hracího pole.

„Rychle a jednoduše se dají postavit hřiště pro různé druhy sportů – badminton, líný tenis, volejbal, nohejbal, pro jakékoli sporty, při nichž jsou hřiště ohraničena nějakou čárou. Bagovky se dají využít k čemukoli,“ shrnul Jan Rajnoch z www.bagovky.cz. „Lidi jsou na zahradě, v garáži mají balon, raketu, tak si vytyčí hřiště. Je to bez konfliktu, nikdo nemusí vozit na zahradu vápno, nebo jak jsem dělal já jako malý – rozebrat mamince kvůli čárám skalku. Já jsem odmalička chtěl mít hřiště ohraničené, ať jsme hráli kdekoli. Vypadá to profesionálně.“

Sport Hřiště (v m) Obvod (v m) nutný počet bagovek
Bago Libovolné Libovolný 1
Malý fotbal 42×27 138 4
Volejbal 18×9 54 2
Házená 40×20 120 3
Florbal 40×20 120 3
Tenis dvouhra 23,77×8,23 64 2
Tenis čtyřhra 23,77×9,60 66,74 2
Basketbal 28×15 86 3
Nohejbal jednotlivci 13×9 44 2
Nohejbal dvojice/trojice 18×9 54 2

Pavlína Procházková

O bagu

Bago je hra bez pravidel – ta si určují vždy sami hráči, nebo i trenéři. Má neomezený počet hráčů, kteří stojí v kruhu, přičemž jeden, dva či více jich stojí uprostřed. Ti na krajích pilují rychlost fotbalového myšlení a řešení herních situací pod tlakem, neboť mají jen omezený počet doteků míče. Hráč uprostřed na ně doráží. Tím si piluje nácvik zisku míče a vytváření co nejvyššího tlaku na soupeře. Platí základní pravidlo: čím méně hráčů, tím náročnější hra. Nejčastější formy hry bago jsou:

Klasické bago

Neomezený počet účastníků. Hrají tři na jednoho na jeden dotek, nebo čtyři až šest hráčů na dva uprostřed na jeden dotek míče. Méně zdatní si přidají jeden dotek míče navíc. Nebo lze doteky střídat – poté, co jeden z hráčů zahraje na dva doteky, další má pouze jeden.

Bago ve vzduchu

Počet hráčů je stejný jako v případě klasického baga. Míč se nesmí dotknout země, hráči ho drží ve vzduchu všemi částmi těla kromě rukou.

Bago hlavou

Hrát se smí výhradně hlavou, na jeden nebo dva doteky.

Bago vsedě

Hráči vytvoří kruh, sedí na jeho okraji. Míč si přihrávají rukou, hráč uprostřed stojí a snaží se ho získat.

Bago se dvěma míči

Varianta pro fotbalově zdatné jedince. Hra je náročná na orientaci, jde o nácvik periferního vidění. Hráči musí sledovat dva balony najednou. Opět jsou možné různé počty hráčů – 4 na 1 nebo 5 na 2, občas i 6 na 3.

Bago v pohybu

Hraje se na větším prostoru s vyšším počtem hráčů, cílem je dosáhnout za stanovený čas co nejvyššího počtu přihrávek. Lze hrát i házenou variantu, tedy přihrávky rukama.

Bago se střeďákem

Uprostřed jsou sice dva hráči, ale jeden z nich hraje s těmi na kraji, kteří mají možnost ho využít. Ideální je varianta se čtyřmi krajními a jedním středním.

Pravidlo housle

Pokud hráč uprostřed baga dostane housle, tedy míč mu proběhne čistě mezi nohama, zůstává uprostřed o jedno kolo navíc.

Pravidlo opuštění vyhrazeného prostoru

Pokud míč vyletí z ohraničeného území, nesmí se dotknout země. Pokud si dva hráči přihrávají vzduchem, doteky se normálně počítají.

 

Zdroj: www.ceskenovinky1.eu; 11.6.2021; Svetozár Plesník